اخبار

مزایا و نکات مورد توجه در ضد عفونی به وسیله لامپ UV

با شیوع بی سابقه ویروس کرونا و پناه بردن افراد به انواع و اقسام روش های ضدعفونی کردن، بسیاری از افراد در این فکر هستند که آیا این ویروس یا بسیاری از باکتری و میکروب های سرسخت را می‌توان به وسیله استریلیزاسیون UV از بین برد؟

header-banner

در جواب باید گفت که خیر. در نور خورشید سه نوع اشعه با طول موج های متفاوتی وجود داشته که اشعه های UVA و UVB در صورت استفاده می‌تواند صدمات شدیدی را به پوست وارد کند. اما اشعه UVC از طول موج کمتری برخوردار بوده و از لایه اوزون عبور نمی‌کند. به همین دلیل این اشعه در لابراتورها به بهره برداری رسیده و می‌توان از آن در جنبه های مختلف ضد عفونی سازی استفاده کرد که نمونه بارز آن را می‌توان در لامپ های استریلیزاسیون شیائومی دید. اشعه تولیدی این محصولات بر سیستم باکتری و ویروس تأثیر گذاشته و قابلیت تکثیر آن ها را مختل می‌کند.

Xiaoda disinfection Lamp

اشعه UVC باید مستقیماً بر روی سطح مورد نظر تابیده شود. البته شدت تابش، قدرت لامپ، فاصله و مدت زمان استفاده نیز در مؤثر بودن عملیات استریلیزاسیون نقش مهمی را ایفا می‌کنند. برخی بر این باورند که در صورت ضدعفونی با لامپ های UV نباید تا مدتی طولانی در محیط مربوطه قدم گذاشت. باید گفت که این باور کاملاً غلط است. با وجود این که پس از خاموش کردن اشعه UV می‌توان بلافاصله در محیط تحت تششع رفت، بهتر است که تا حدود دو ساعت صبر کنید. تا اثر کلی این اشعه از بین رفته و سپس با خیال راحت در مکان مورد نظر به فعالیت خود ادامه دهید.

Xiaomi Five Smart Sterilization Light

اشعه UVC به کار رفته در این محصولات به دلیل طول موج پایین در بازه های زمانی کوتاه تأثیری زیادی بر بدن و پوست انسان ندارد. از این رو می‌توان از آن ها حتی در ضد عفونی خانه و یا محل کار از آن استفاده کرد. دیگر برتری این نوع فرآیند پاکسازی، نبود دخالت مستقیم دست با سطح آلوده است. طبق بررسی های به عمل آمده در استانداردهای بین المللی لامپ UV (اشعه ماورابنفش) اثر سوء و منفی برروی بدن انسان ندارد، بلکه تنها باعث از بین بردن میکروب ها، انگل ها ، ویروس و میکروارگانسیم های مضر موجود در محیط به طور 99 درصدی می‌شود.

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *