اخبار

فناوری جدید شیائومی برای افزایش حریم خصوصی کاربر

فناوری جدید شیائومی برای افزایش حریم خصوصی کاربر

شیائومی به‌تازگی اسناد مربوط به پتنت جدیدی را منتشر کرد که در آن بخش نرم‌افزار شیائومی تلاش می‌کند با فناوری “جلوگیری از دزدکی نگاه کردن”، حریم خصوص کاربران را تا حد زیادی افزایش دهد. متاسفانه یکی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران به‌خصوص در محیط کار و وسایل حمل و نقل عمومی با آن مواجه هستند، سرک کشیدن افراد غریبه در صفحه گوشی است.

به گفته وب‌سایت ITHome، این پتنت در خصوص عملکرد یک حسگر اختصاصی توضیح می‌دهد که قادر است حداقل یک چهره که در محدوده قابل پوشش به نمایشگر گوشی نگاه می‌کند را تشخیص دهد. در واقع این حسگر به‌صورت پیوسته چهره‌هایی که در اطراف شما قرار دارند را شناسایی می‌کند و به‌لطف الگوریتم‌های پیشرفته متوجه می‌شود که چه کسی در حال دزدکی نگاه کردن پیام‌های شما یا نمایشگر گوشیتان است.

این فناوری به کاربر اطمینان می‌دهد اگر کسی به‌صورت سریع و مخفیانه به گوشی وی نگاه می‌کند، هشدار لازم را دریافت کند. برای مثال اگر حسگر تشخیص دهد فرد غریبه‌ای در حال نگاه کردن نمایشگر گوشی شما است، به‌صورت خودکار از نمایش محتوای نوتیفیکیشن‌ها جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب، اطلاعات حساس که از اهمیت بالاتری برخوردارند به راحتی در معرض دید افراد غریبه قرار نمی‌گیرند. متاسفانه هنوز مشخیص نیست که این فناوری در چه محصولی قابل استفاده است و یا صرفا به‌عنوان یک ایده اولیه است که پس از توسعه بیشتر قابلیت به‌کارگیری در محصولات عمومی را دارد.

در گذشته، تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی مصرفی از پتنت‌های مشابهی رونمایی کردند. با این حال، تا امروز هیچ فناوری کارآمدی با قابلیت استفاده عمومی به بازار ارائه نشده است و امیدواریم این نوآوری شیائومی به مرحله تولید برسد و به‌صورت گسترده در محصولات آینده مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: gizmochina

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *